Niskie dochody nie przeszkodzą w oszczędzaniu

Chociaż wiele osób jest zdania, że oszczędzanie pieniędzy jest możliwe wyłącznie przy wysokich zarobkach, tak naprawdę można zacząć odkładać pieniądze nawet przy niskich dochodach. Dlaczego tak się dzieje? Należy zwrócić uwagę na to, że im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Idąc tym tokiem myślenia, niejednokrotnie osoba mniej zamożna jest w stanie zaoszczędzić więcej pieniędzy, niż osoba, która zarabia więcej.

Na rynku można znaleźć obecnie różnego rodzaju produkty finansowe, które pozwalają oszczędzać praktycznie każdemu i to bez względu na to, jakie kwoty chcemy inwestować. Dobrym przykładem jest konto oszczędnościowe, gdzie możemy zacząć gromadzenie pieniędzy praktycznie od złotówki. Jest to dobra alternatywa dla lokat bankowych ze względu na oprocentowanie, poza tym zgromadzone środki można w każdej chwili wypłacić, to jest duża zaleta takiego rozwiązania. Decydując się na lokatę bankową, nie będziemy mieć takiej możliwości, jak zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę pieniędzy, niestety utracimy odsetki.

Nawet jeżeli nie mam dużych oszczędności, nie warto trzymać ich w przysłowiowej skarpecie, ponieważ takie pieniądze tracą na wartości. Niezależnie od tego, czy zarabiamy dużo, czy przeciętnie, oszczędzanie jest potrzebne, bo dzięki temu czujemy się bezpieczniejsi, poza tym w razie sytuacji kryzysowej możemy korzystać z oszczędności, a nie zaciągać kredyt.

Jak zacząć oszczędzać?

Na początku należy ustalić sobie realny cel, który nie będzie za bardzo oddalony w czasie. Następnie trzeba przeanalizować swój budżet i zastanowić się, jaką kwotę jesteśmy w stanie odłożyć. Warto przyjąć, że będziemy oszczędzać rok. Zarabianie najniższej krajowej wcale nie jest przeszkodą w efektywnym oszczędzaniu, trzeba po prostu nauczyć się odpowiednio zarządzać swoim budżetem. Odkładania pieniędzy można się nauczyć, nawet jeżeli pierwsze próby zakończą się niepowodzeniem, nie należy się poddawać i próbować dalej. W oszczędzaniu najważniejszy jest upór i silna wola.

Sprawdź także:
Najlepsze konta osobiste 2018
Lokaty bankowe online 2018
Karty kredytowe porównanie 2022