Płatności gotówką oraz kartą płatniczą to nieodłączne elementy naszego codziennego życia. Bardzo często w ciągu dnia jesteśmy wielokrotnie pytani o to, jak uregulujemy nasze zobowiązanie lub rachunek. Każde z tych rozwiązań posiada jednak swoje zalety, które warto poznać i wykorzystywać w świadomy sposób. W tym tekście przedstawiamy korzyści płacenia kartami płatniczymi oraz gotówką i podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto wybierać konkretne rozwiązanie.
Korzyści płacenia kartami płatniczymi
Pierwszą korzyścią płacenia kartą płatniczą jest komfort. Wszystkie nasze środki komfortowo przechowujemy na karcie płatniczej, która jest łatwa w przenoszeniu i używaniu. Możemy zabierać je ze sobą w portfelu, nawet jeśli na karcie znajduje się bardzo duża ilość gotówki. Często wypchane portfele są bardzo nieestetyczne oraz bardzo niewygodne. Problematyczne jest również często otrzymywanie reszty w bardzo drobnych nominałach. Płacąc kartą płatniczą, nie mamy do czynienia z takimi problemami, a mały kawałek plastiku w naszym portfelu umożliwia nam komfortowe regulowanie rachunków.
Drugim bardzo ważnym plusem kart płatniczych — Szczególnie obecnie w dobie koronawirusa jest możliwość łatwego utrzymywania ich higieny. Karty płatnicze możemy bardzo łatwo dezynfekować oraz czyścić. Płacąc pieniędzmi tradycyjnymi, nie mamy takiej możliwości i musimy dotykać monet oraz banknotów, które były wcześniej dotykane przez inne osoby. Naszej karty płatniczej nie przekazujemy sprzedawcom i innym osobom, a płacąc bezdotykowo, nie musimy nawet dotykać terminala kartą. Wszystko to pomaga zwiększać nasze bezpieczeństwo i higienę, a także wpływa na bezpieczeństwo zdrowotne naszych bliskich.
Kolejną korzyścią kart płatniczych jest bezpieczeństwo przechowywania gotówki. Jest ono szczególnie ważne gdy płacimy dużymi sumami lub chcemy zabrać ze sobą dużą ilość pieniędzy. Karty płatnicze są zabezpieczone poprzez kod PIN, a także duża część z nich przez autoryzację dwuetapową, która polega na potwierdzeniu płatności w telefonie. Dodatkowo na karcie płatniczej możemy ustalać dzienne i miesięczne limity pojedynczej transakcji. Wszystkie te zabezpieczenia sprawiają, że znacznie bezpieczniej jest przenosić duże sumy pieniędzy na karcie płatniczej niż w gotówce. Kartę płatniczą możemy również zabezpieczyć przed kradzieżą, czego nie możemy zrobić z naszymi pieniędzmi. Pieniądze tradycyjne, jest znacznie łatwiej ukraść, a gdy już padną już łupem przestępców, są praktycznie nie do odzyskania. W przypadku kradzieży karty płatniczej nie jest to równoznaczne z wypłaceniem pieniędzy z naszego konta i jest to dużo mniej prawdopodobne, gdyż przestępcy znacznie rzadziej kradną karty płatnicze, również wiedząc o tych utrudnieniach.
Istotnym plusem płacenia kartami płatniczymi jest możliwość robienia tego za granicą kartami wielowalutowy. Zamienianie gotówki na inną walutę, a następnie przewożenie jej i płacenie nią w innym kraju może być bardzo problematyczne. Robiąc to kartą płatniczą nie musimy obawiać się o przewalutowanie czy o pozostałą część gotówki zagranicznej, którą przywieźliśmy do kraju. Posiadając zatem kartę wielowalutową, możemy komfortowo płacić nią na całym świecie, nie martwiąc się o fizyczne regulowanie rachunków.
Jeśli płacimy kartami płatniczymi, możemy w ten sposób również budować naszą pozytywną historię płatności. Korzystając z karty kredytowej, możemy zatem budować pozytywną historię kredytową, która przyda nam się w przyszłości jeśli będziemy starali się o kredyt bankowy. To co jest plusem gotówki, a minusem karty płatniczej czyli brak anonimowość – w tym kontekście nabiera zupełnie innego znaczenia. Banki znacznie chętniej będą chciały udzielić nam nowego kredytu lub innych produktów finansowych jeśli będą miały konkretne informacje o naszych płatnościach i zobowiązaniach
Korzyści płacenia gotówką
Płacenie pieniędzmi tradycyjnymi to przede wszystkim akceptacja we wszystkich miejscach, w których przyjmowana jest należność. Choć karty płatnicze są odpowiedzialne już prawie za 50% wszystkich płatności, a w niektórych państwach nawet więcej, to tylko gotówką zapłacimy wszędzie bez większego problemu. Akceptowanie jedynie pieniędzy kiedy mamy przy sobie tylko kartę kredytową lub debetową może być bardzo irytujące i kłopotliwe. Posiadając gotówkę nienarażany się na odmowę jej przyjęcia, gdyż wszystkie punkty handlowo usługowe przyjmują ją. Gotówka jest akceptowana samodzielnie zwłaszcza w małych sklepikach czy na targowiskach, z których również często korzystamy w trakcie dnia.
Plusem płacenia gotówką, który przypadnie do gustu szczególnie osobom z wysoce rozwiniętym poczuciem prywatności, jest anonimowość. Jeśli płacimy gotówką, nie pozostawiamy nigdzie żadnych śladów. Nawet jeśli nie robimy nic złego i niepopełniamy przestępstwa nasze transakcje finansowe gotówką nie są nigdzie rejestrowane, a my nie musimy obawiać się, że konkretne transakcje kiedyś będą kłopotliwe dla nas. Dzięki płaceniu gotówką banki i inne instytucje finansowe nie będą zatem gromadziły informacji o nas.
Korzyścią płacenia gotówką jest również fakt, że tradycyjna gotówka nie ulega awariom. Jeśli będziemy płacili właśnie w taki sposób, nie będziemy musieli obawiać się braku internetu u odbiorcy czy uszkodzenia naszej karty i zablokowania sobie dostępu do naszych oszczędności. Same banknoty i monety są również bardzo wytrzymałe i nie często ulegają uszkodzeniu. Płacąc zatem pieniędzmi tradycyjnymi, nie musimy obawiać się, że transakcja zostanie odrzucona lub nie będziemy mogli zapłacić za wyładowane już z koszyka produkty na taśmę sklepową.
Jaką formę płatności wybrać?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, a decyzja, jaką podejmiemy, powinna być złotym środkiem. To my samodzielnie powinniśmy zastanowić się, który sposób płatności jest dla nas bardziej komfortowy i który bardziej lubimy. Warto również przeanalizować taką decyzję pod kątem miejsc, w których płacimy najczęściej i tego czy jest tam akceptowana płatność kartami płatniczymi. Zdecydowanie jednak najlepszym sposobem jest wyciągnięcie korzyści zarówno z jednego jak i z drugiego sposobu płacenia oraz połączenie je. Możemy zrobić to, płacąc w podstawowy sposób kartą płatniczą, ale mając również przy sobie jeden lub dwa banknoty, które będzie łatwo przenosić, a które będą zabezpieczeniem naszej płatności bezgotówkowej na wypadek ich niepowodzenia.