Co to jest BLIK i dlaczego warto z niego korzystać?

BLIK to jeden z najpopularniejszych sposobów płatności poza gotówką i kartami płatniczymi, dzięki któremu możemy regulować rachunki czy płacić w sklepach i internecie. Stał się już jednak na tyle powszechny, że możemy w ten sposób regulować zdecydowaną większość należności bezpośrednio przekazując dzięki BLIKowi pieniądze prosto z naszego konta do usługodawcy. Sporo osób ma jednak pewne obawy dotyczące jego funkcjonowania czy korzyści i bezpieczeństwa. Poniżej staramy się odpowiedzieć na nie wszystkie i dokładnie przedstawić najważniejsze informacje o płaceniu BLIKiem.

Czym jest BLIK?

BLIK to Polski system płatności bezgotówkowych opierający się na kodzie poprzez który dokonujemy transakcji z naszego konta bankowego do usługodawcy. Jest on oferowany już przez wszystkie największe banki w Polsce, a działa w aplikacji mobilnej. Aby z niego skorzystać, wystarczy posiadać smartfona z dostępem do internetu. Jest on obecnie trzecim najpopularniejszym rodzajem płatności w Polsce. Zamysłem tego sposobu wpłacania jest maksymalne uproszczenie wydawania pieniędzy z naszego konta. Dzięki temu, iż kod BLIK jest wirtualny, nie musimy posiadać się ze sobą karty debetowej, aby dokonywać płatności z naszego rachunku. BLIKiem możemy płacić w różnych miejscach. Będą zarówno sklepy stacjonarne i punkty handlowo-usługowe przyjmujące ten sposób płatności jak i płatności internetowe. Oprócz dokonywania płatności BLIKiem możemy również wystawić wirtualny czek o różnej wartości i o różnym terminie ważności dla innych osób. Przy pomocy BLIKa możemy wypłacać pieniądze z naszego konta w bankomacie, przepisując kod na ekranie urządzenia. Przy pomocy kodu BLIKiem zapłacimy też płacić w sieci za usługi i zakupy internetowe.

Jak BLIK działa w praktyce?

Zasada działania BLIKa jest bardzo prosta. Gdy chcemy zapłacić nim za usługę, wystarczy wejść do aplikacji mobilnej oraz wygenerować sześciocyfrowy kod. Jest on ważny przez 120 sekund. Czas ten jest wystarczający do dokonania transakcji, która przeważnie trwa kilkanaście sekund. Kod przepisujemy w zależności od sytuacji w bankomacie lub na terminalu albo na stronie internetowej, gdzie finalizujemy zakupy. Następnie po zatwierdzeniu środki są przekazywane z naszego konta do odbiorcy płatności w czasie rzeczywistym, a transakcja jest finalizowana. Każdą transakcję potwierdzamy jedynie jeszcze wpisaniem kodu PIN w aplikacji mobilnej, co pozwala kontrolować wszystkie transakcje.

Zalety BLIKa

BLIK posiada bardzo wiele zalet i jest bardzo korzystnym sposobem płatności. Pierwszą zaletą jest szybkość dokonywania transakcji. Jest ona wykonywana tak jak w przypadku karty debetowej w czasie rzeczywistym, a więc nie musimy czekać na księgowanie się płatności, dojście przelewów czy finalizację transakcji. Dzięki temu w ten sposób możemy bardzo szybko uregulować rachunki, opłaty czy inne należności nie zaprzątając sobie już nimi głowy w późniejszym czasie.

Sam BLIK jest również niezwykle wygodnym sposobem płatności. Chcąc płacić w ten sposób, nie musimy zabierać ze sobą kart płatniczych ani gotówki. Wystarczy posiadać przy sobie jedynie telefon, który i tak zawsze znajduje się w naszej kieszeni. Samo dokonanie transakcji jest niezwykle proste i nie powinno sprawić trudności żadnej osobie nawet starszej czy nieznające się na nowych technologiach.

Sporą zaletą BLIKa jest również bardzo łatwe zarządzanie nim. Możemy praktycznie od ręki aktywować go w aplikacji mobilnej lub wyłączyć. Możemy również ustalić standardowe limity płatności dla naszego konta bankowego, a także używać BLIKa w bardzo dużej ilości miejsc

Bezpieczeństwo BLIKa

Tematem, który warto poruszyć przy dyskusji o BLIKu jest kwestia bezpieczeństwa. Jest to naturalne pytanie, które pojawia się w głowie osób chcących płacić w ten sposób i nie jest niczym nadzwyczajnym przy tematyce naszych finansów. BLIK jest zdecydowanie jednym z najbezpieczniejszych sposobów płatności -dzięki swojej charakterystyce i sposobowi działania. Przede wszystkim generowany kod do naszego konta bankowego, poprzez który możemy przekazać dowolną ilość pieniędzy odbiorcy płatności, jest ważny jedynie dwie minuty. Jest to niezwykle krótki czas w którym przestępcy nawet po przejęciu kodu będą mieli trudności z jego wykorzystaniem. W przeciwieństwie do kart płatniczych BLIK nie daje możliwości kradzieży i późniejszego wyczyszczenia konta. BLIKa nie da się również zeskanować czy podrobić, a więc nie musimy uważać na niego w szczególny sposób. Znajdujące się w aplikacji mobilnej banku jest on standardowo zabezpieczony kodem PIN do aplikacji bankowej oraz najczęściej blokadą telefonu. Kodu podczas dokonywania transakcji nie da się również komfortowo podpatrzeć ani tym bardziej wykorzystać. Teoretycznie jak i w praktyce BLIK jest w pełni bezpiecznym sposobem dokonywania płatności, który dodatkowo jest rejestrowany przez bank, a transakcje przy jego pomocy widnieją naszym systemie bankowym, w przeciwieństwie do płatności gotówką – co również ułatwia dochodzenie naszych praw np. przy oszustwie czy niewywiązaniu się z umowy handlowej sklepu czy usługodawcy.

Jedynym sposobem w który przestępcy mogą okraść nas przez BLIKa jest próba wyłudzenia. Próby takie mogą zdarzyć się podczas płatności internetowej czy na portalach ogłoszeniowych. Pamiętając jednak o złotej zasadzie, iż nigdy nikomu nie wolno pod żadnym pozorem przekazać 6 cyfrowego kodu BLIK nie musimy obawiać się pod żadnym względem tego sposobu płatności.

Czy warto używać BLIKa?

Tak, odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Używanie BLIKa ma bardzo wiele zalet i jest to bezpieczne. Jest on również niezwykle komfortowy i znacznie ułatwia nam zarządzanie pieniędzmi na naszym koncie. Nawet jeśli nigdy tego nie robiliśmy lub nie jesteśmy do końca przekonani, zdecydowanie warto spróbować płacenia w ten sposób. W każdej chwili możemy dezaktywować BLIKa i nie jest on w żaden sposób zobowiązujący. Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku transakcji na drobne sumy np. na poprzez wypłacenie pieniędzy z naszego konta w bankomacie lub dokonanie kilku drobnych płatności w internecie. Dzięki temu samodzielnie sprawdzimy na jakiej zasadzie działa ten system płatności i będziemy mogli praktycznie sprawdzić czy przypadł nam do gustu.