Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określana jest jako możliwość do samodzielnego spłacenia zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Banki udzielają pożyczek tylko tym osobom, które wykazują, że ich zarobki są na tyle wystarczające, by pokryć comiesięczne raty. Wykazanie zdolności jest sprawą niezbędną i priorytetową. Co jednak zrobić, gdy nie jest ona zbyt wysoka, a bank nadal się waha? Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na skuteczne zwiększenie zdolności.

Dobrym rozwiązaniem może być na przykład wydłużenie okresu kredytowania. Nie zawsze bowiem okazuje się, że im dłużej spłaca się pożyczkę, tym gorzej. W tym wypadku może to być doskonały pomysł. Jak to rozumieć? Otóż, im więcej rat, tym oczywiście są one mniejsze. Dzięki temu znacznie zwiększa się nasza zdolność kredytowa, ponieważ bank bierze pod uwagę przede wszystkim comiesięczną możliwość spłat. Jeżeli nawet nie bylibyśmy w stanie oddawać wysokich rat wraz z odsetkami, sytuacja z pewnością zmieni się, gdy raty zostaną obniżone.

Oprócz oceny i analizy naszych comiesięcznych dochodów, bank bierze pod uwagę ewentualne zadłużenia, a także kredyty. Okazuje się bowiem, że niespłacone karty kredytowe (tutaj sprawdzisz oferty kart kredytowych) i zaciągnięte debety obniżają naszą zdolność kredytową. Czasami mogą nawet zaważyć na ogólnej sytuacji finansowej i z ich powodu bank nie przyzna nam na przykład wymarzonego kredytu. Dlatego właśnie, zanim złożymy wniosek o przyznanie na pożyczki, warto spłacić chociaż część karty lub zaciągniętego zadłużenia. Bank spojrzy na nas nieco bardziej przychylnym okiem.

Niektórzy pragnąć zwiększyć swoją zdolność kredytową, decydują się również na wzięcie tak zwanego współkredytobiorcy. Takie rozwiązanie dopuszczają niemal wszystkie banki. Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, osoba ta wcale nie musi być właścicielem danej nieruchomości. Dlatego wybierać możemy dowolnie, wśród rodziców, a nawet dalszej rodziny. Jak zatem widać, istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową i warto z nich korzystać.

Sprawdź także:
Najlepsze konta osobiste 2018
Lokaty bankowe online 2018
Karty kredytowe porównanie 2022