Jak wychować oszczędne dziecko?

Oszczędzanie nie należy do naszych najmocniejszych stron, nie mniej jednak większość z nas nie ma złudzeń i nie liczy na emeryturę, tylko oszczędza pieniądze na własną rękę. Obecnie rośnie zainteresowanie kwestią oszczędzania oraz lokowania pieniędzy, coraz więcej rodziców przykłada również większą wagę do uczenia dzieci umiejętnego zarządzania własnym budżetem. Oszczędzanie nie jest łatwym procesem i trzeba się go nauczyć. Osoby, które dotychczas korzystały z wypracowanych pieniędzy na bieżąco, mogą mieć problem z utrzymaniem dyscypliny i odkładaniem nadwyżki domowego budżetu. Ci, którzy oszczędzali jeszcze w dzieciństwie mają ułatwione zadanie.

Kieszonkowe

Kieszonkowe, czyli comiesięczna stała kwota, którą dajemy dziecku na drobne wydatki jest doskonałym sposobem na to, aby nauczyć je oszczędzania (sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe). W tym wypadku, zamiast kupować dziecku zabawkę, warto zachęcić je do tego, aby samo uzbierało potrzebną kwotę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie i na pewno warto w ten sposób motywować milusińskich. Dzięki temu w dorosłym życiu będą mieć większą kontrolę nas własnym budżetem.

Jeżeli zabawka jest droga i dziecko musiałoby oszczędzać na upragnioną rzecz kilka miesięcy, możemy umówić się z nim tak, że dołożymy mu połowę potrzebnej kwoty, to zmotywuje je do oszczędzania, równocześnie nie zrażając do odkładania pieniędzy. Chociaż wiele osób twierdzi, że najłatwiej wydaje się pieniądze, które nie są nasze, jeżeli odpowiednio zaszczepimy w dziecku nawyk oszczędzania, z pewnością będzie gromadzić pieniądze, a nie bezmyślnie trwonić.

Codzienna nauka oszczędzania

Oczywiście nie można nauczyć dziecka oszczędzania w przypadku, gdy sami nie do końca panujemy nad swoim budżetem. Pamiętajmy, że dla swojego dziecka jesteśmy autorytetem, tak więc z pewnością będzie chciało nas naśladować. Jeżeli pokażemy mu, że odkładamy pieniądze, być może z własnej woli przyłączy się do gromadzenia oszczędności. Najważniejsze jest to, aby odkładać na konkretny cel, który nie jest zbyt oddalony w czasie. Nawet jeżeli początkowo maluch nie będzie w stanie odłożyć odpowiedniej kwoty na upragnioną rzecz pamiętajmy, aby je wspierać.

Sprawdź także:
Najlepsze konta osobiste 2018
Lokaty bankowe online 2018
Karty kredytowe porównanie 2022