Bankomat to niezawodne urządzenie, z którego korzystają miliony ludzi na całym świecie. Jednak czasami zdarza się, że bankomat nie wypłaci pieniędzy, a nawet wciągnie kartę. W takiej sytuacji ważne jest, aby zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą odzyskać utracone środki oraz kartę. W niniejszym artykule postaramy się przedstawić, jak postępować w przypadku takich incydentów.
Sprawdź stan konta
Na początek warto sprawdzić stan konta, czy nie zostało obciążone niezrealizowaną wypłatą. Można to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej lub na komputerze. Jeśli pieniądze nie zostały pobrane z konta, można odetchnąć z ulgą. W przeciwnym razie konieczne będzie podjęcie dalszych działań.
Działaj szybko
W przypadku niewypłacenia gotówki z bankomatu z różnych powodów, urządzenie powinno automatycznie unieważnić operację. Jednak zdarza się, że w wyniku błędu pieniądze i tak zostają pobrane z konta. W takim przypadku działaj szybko, by odzyskać utracone środki. Przede wszystkim zadzwoń do swojego banku i poinformuj jego pracowników o zaistniałej sytuacji. Z pewnością zostaniesz poproszony o to, by sprecyzować, z którego bankomatu korzystałeś.
Zgłoś problem w oddziale banku
Jeśli bankomat, który wciągnął Twoją kartę, znajduje się przy oddziale banku, udaj się tam i przedstaw sytuację. Pracownicy banku mogą pomóc odzyskać kartę oraz sprawdzić, czy nie doszło do nieautoryzowanego pobrania środków z konta.
Zastrzeż kartę
W przypadku, gdy karta została wciągnięta przez bankomat, konieczne jest jej zastrzeżenie. Dzięki temu uniemożliwisz pobranie środków z konta przez osoby trzecie. Procedura ta zwykle odbywa się telefonicznie i trwa tylko chwilę.
Złóż reklamację
Jeśli bankomat nie wypłacił pieniędzy, a środki zostały pobrane z konta, niezbędne jest złożenie reklamacji. Im lepiej przygotujesz się do jej złożenia, tym szybciej odzyskasz swoje środki. W reklamacji warto zawrzeć informacje takie jak:
– data i godzina incydentu,
– miejsce zdarzenia (adres bankomatu),
– kwota próby wypłaty,
– dane kontaktowe,
– numer karty.
Ważne jest również zachowanie dowodów potwierdzających, że bankomat nie wypłacił pieniędzy, takich jak paragony czy ewentualne świadectwa osób, które były świadkami zdarzenia.
Cierpliwie czekaj na rozpatrzenie reklamacji
Po złożeniu reklamacji, bank ma obowiązek jej rozpatrzenia. Czasami może to trwać kilka dni, a nawet do siedmiu. Warto jednak pamiętać, że banki są zobowiązane do szybkiego działania w tego rodzaju sytuacjach, aby nie narażać klientów na straty finansowe.
Uważnie czytaj komunikaty na ekranie bankomatu
Wiele osób nie otrzymawszy gotówki z bankomatu zaczyna panikować i od razu dzwoni do operatora maszyny lub swojego banku. Czasami jest to zbędne, gdy brak wypłaty pieniędzy wynika po prostu z braku gotówki w bankomacie lub awarii maszyny, np. podajnika pieniędzy. W takim przypadku warto poczekać kilkanaście minut, ponieważ chwilowy brak dostawy prądu może być przyczyną tego rodzaju problemów.
Nie popadaj w panikę
Jeśli bankomat wciągnął Twoją kartę, przede wszystkim nie popadaj w panikę. Przydarzyła Ci się sytuacja bardzo rzadka, ale jednak nie na tyle rzadka, żeby nie opracowano na tę okoliczność specjalnych procedur. Pamiętaj: nie jesteś pierwszą osobą, której to się przydarzyło.
Podsumowanie
Jeśli bankomat wciągnął Twoją kartę i nie wypłacił pieniędzy, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Kluczowe jest sprawdzenie stanu konta, działanie szybko oraz zgłoszenie problemu w oddziale banku czy telefonicznie. Zastrzeżenie karty oraz złożenie reklamacji to kolejne kroki, które pozwolą odzyskać utracone środki. Pamiętaj, że banki są zobowiązane do szybkiego działania w takich sytuacjach, więc cierpliwie czekaj na rozpatrzenie reklamacji. W międzyczasie, staraj się nie popadać w panikę i pamiętaj, że takie sytuacje zdarzają się, choć są rzadkie.