Debety i limity w koncie – czym są, jak działają i czy warto je otwierać?

Debet oraz limit w koncie to bardzo popularne i często oferowane produkty bankowe przez doradców. Dzięki nim mamy możliwość zadłużenia się i wybierania większej sumy pieniędzy z konta na minus. Wiele osób ceni sobie taką możliwość jako zabezpieczenie, ale równie wiele nie do końca wie, czym są, jak działają, jakie mają plusy i czy warto zdecydować się na ich uruchomienie. W dalszej części artykułu prezentujemy debety i limity w koncie, opisujemy je i podajemy wszystkie informacje o nich. Podpowiadamy również, czy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Debety i limity w koncie — czym one tak właściwie są?

Debety i limity w koncie bankowym to produkty finansowe oferowane przez wszystkie banki. Mają one postać salda ujemnego. Gdy zostaną nam przyznane, będziemy mogli wypłacić z konta sumę większą, niż znajduje się na naszym koncie rzeczywiście. Rozpoczniemy wtedy zadłużanie się na minus, a stan naszego konta będzie ujemny. Limity w koncie czy debety mają różne postacie i nazwy, ale funkcjonują na takiej samej zasadzie. Różne banki mogą oferować nam różne wysokości limitów. Każdy limit czy debet może być też oprocentowany lub nie — w znaczność np. od promocji czy oferty banku. Jeśli debet będzie miał oprocentowanie może ono wynosić np. ok. kilku — kilkunastu procent w skali roku od wykorzystanych środków. Aby otrzymać limit w koncie, musimy posiadać zdolność kredytową oraz być w odpowiednio dobrej sytuacji finansowej. Limit w koncie możemy otworzyć zarówno osobiście w placówce bankowej, jak i np. w bankowości elektronicznej. Każdy bank oferuje również inne warunki takiego limitu czy debetu. Spełnić musimy też inne wymagania, aby go otrzymać, a sam limit może mieć inne oprocentowanie oraz koszty. Limity i debety przyznawane są jedynie przez banki i są połączone z kontem bankowym (sprawdź konta bankowe w portalu informacjakredytowa.com).

Porada: Na rynku istnieje też wiele promocji czy bonusów związanych z limitami i debatami. Przed ich założeniem warto sprawdzić, czy jakiś bank na rynku obecnie nie oferuje promocyjnego debetu lub limitu.

O limit czy debet w koncie wnioskuje się dokładnie tak samo, jak o kredyt gotówkowy. Należy zjawić się w banku oraz złożyć wniosek kredytowy. Podajemy w nim nasze dochody, zobowiązania oraz sytuację finansową. Po złożeniu wniosku bank podejmuje decyzje czy może przyznać nam kredyt w postaci limitu lub debetu w koncie. Jeśli decyzja jest pozytywna, otrzymujemy jeszcze tego samego dnia możliwości skorzystania z takiego limitu.

Jak działają debety i limity w koncie?

Działanie limitów i debetów w kocie jest bardzo proste i nie wymaga ono nawet naszej ingerencji. Po wnioskowaniu i przyznaniu nam limitu w koncie możemy zacząć korzystanie z niego. Gdy otrzymaliśmy limit w wysokości 2000 zł, oznacza to, że możemy zadłużyć się w banku i wypłacić z konta 2000 zł poniżej zera. Jeśli wydamy całą gotówkę z naszego rachunku bankowego, będziemy mogli wypłacić z niego jeszcze na minus 2000 zł. Możemy również wykorzystać część tej sumy np. 500 zł. W takim wypadku stan naszego konta będzie wysokości – 500 zł. Korzystać zł limitu w koncie możemy dowolnie i według własnego uznania. Możemy też wypłacać i wpłacać na niego środki bez konkretnych terminów. Gdy skorzystamy już z debetu lub limitu, a saldo naszego konta bankowego będzie ujemne — każdy kolejny wpływ na koto pokryje najpierw ujemną część, a dopiero później dodatnią. W taki sposób mając saldo – 500 zł i wpłacając 700 zł na konto, po całej operacji znajdzie się na nim +200 zł a limit konta wyzeruje się i będzie ponownie gotowy do użycia. Gdy zdecydujemy się wpłacić pieniądze limitu lub debetu rozpocznie się także naliczanie odsetek od wykorzystanej sumy. Są one różne w zależności od banku i oferty. Odsetki będą odejmowane od głównego salda na koncie, a uregulujemy je wraz z kolejną wpłatą na konto.

Korzyści oraz plusy

Korzyści i plusów z otrzymania limitu czy debetu w koncie jest kilka. Pierwszą zaletą jest elastyczna forma kredytu. Po przyznaniu limitu samodzielnie decydujemy czy i kiedy oraz w jakiej wysokości chcemy z niego skorzystać. Jeśli nie mamy takiej potrzeby, nie musimy tego robić. Gdy będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki, nie będziemy musieli udawać się do banku i składać wniosku kredytowego. Środki z limitu będziemy mogli wypłacić od razu bez oczekiwań na decyzję. Limit w koncie to również dobre rozwiązanie na nieprzewidziane wydatki i sytuacje. Jeśli czasami korzystamy z różnych kredytów czy pożyczek, uruchomienia takiego limitu będzie dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Zawnioskowanie o limit czy debet nie jest trudne, a raz przyznany limit może pozostawać w gotowości przez wiele miesięcy czy lat. Debet możemy uruchomić w koncie bankowym, które już posiadamy. Nie musimy zatem wyrabiać nowych kart kredytowych, udawać się do innych banków czy wykonywać skomplikowanych czynności. Możemy też wnioskować o niego w trakcie jednej wizyty w banku.

Czy i kiedy warto uruchomić limit w koncie?

Limity w koncie i debety to bardzo ciekawe opcje w bankach. Ogólnie są one korzystne i warto je uruchomić, jeśli mamy taką okazję. Z pewnością będą one bardziej komfortowe niż każdorazowe udawanie się do banku i występowanie o pojedynczy kredyt. Możemy uruchomić je także jako alternatywę dla chwilówek czy pożyczek krótkoterminowych w prywatnych firmach pożyczkowych. Limit taki będzie też przydatny, kiedy nie czujemy się zbyt pewnie w finansach, dzięki czemu nie będziemy musieli korzystać z innych banków czy firm pożyczkowych, jeśli zechcemy pożyczyć pewną sumę pieniędzy. W takie opcji wszystkie produkty bankowe będziemy posiadali w jednym banku. Dobrym pomysłem jest uruchomienie takiego debetu lub limitu przed wyjazdem za granicę czy okresem wakacyjno-urlopowym. W takim wypadku w razie potrzeby będziemy mieli szybki i komfortowy dostęp do dodatkowej gotówki na naszym koncie. Limitów w koncie i debetów nie warto uruchamiać, gdy w najbliższym czasie staramy się o inny kredyt. Limity takie obniżają zdolność kredytową, co może skutecznie pokrzyżować nam plany uzyskania innego np. większego samochodowego kredytu.

Jacek Grudniewski
Altberger.pl