Wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych, często na prace sezonowe, stają się dość popularne. Zbiory owoców i warzyw, gastronomia i inne prace wykonywane przez określony czas to świetna metoda na zarobienie sporych, w porównaniu z realiami polskimi, pieniędzy w krótkim czasie. Zwykle takie wyjazdy są zorganizowane, ale warto podpytać i zainteresować się sposobami ubezpieczenia w okresie wykonywania pracy. Jeśli nie jest to zagwarantowane, warto zapłacić niewielkie pieniądze za zapewniające bezpieczny pobyt ubezpieczenie indywidualne. Przecież niespodziewane ryzyko istnieje, a nie tylko wyjeżdżając w celach turystycznych można się zabezpieczyć przed kosztami leczenia w wyniku choroby czy wypadku. Hospitalizacja czy niezbędne zabiegi medyczne zagranicą często są dużo droższe niż w kraju. Dlatego zwłaszcza wybierając się do pracy należy rozważyć zakup ubezpieczenia, które da nam poczucie bezpieczeństwa i pozwoli pokryć koszty przyjazdu karetki w sytuacji zagrożenia życia czy jakiegokolwiek urazu, a o te nie trudno. Oczywiście nie posiadając ubezpieczenia sam transport kosztuje, ale i dodatkowo trzeba będzie płacić za badania i konsultacje u specjalisty itd.
Dodatkowe ubezpieczenie, którego cena nie przekracza zwykle kilkudziesięciu złotych miesięcznie (w zależności od wariantu) to podstawa. Opcja podstawowa gwarantuje pokrycie kosztów leczenia i NNW (dotyczy polisy turystycznej, także w razie wyjazdów w celach zarobkowych). Można rzecz jasna rozważyć wykupienie assistance i dodatkowe zakresy ochrony, np. bagażu, ale to zależy od wymagań i oczekiwań wyjeżdżającego, a także ryzyka, jakie może nas dotknąć w trakcie wyjazdu w konkretnym celu i w konkretnym kierunku.
Oczywiście jak w każdym przypadku przed przystąpieniem do ubezpieczenia warto poznać wszystkie zapisy umowne, w tym głównie wyłączenia i ogólne warunki ubezpieczenia. Ważna powinna być również suma ubezpieczenia – od nas zależy na ile chcemy być ubezpieczeni. Niska suma nie zawsze wystarcza na pokrycie powstałych kosztów, ale jest zwykle to ubezpieczenie tańsze. Warto przeanalizować dokładnie i poznać cennik podstawowych usług medycznych w kraju, do jakiego się wybieramy – wiele państw UE gwarantuje zabezpieczenie w nagłych przypadkach z karty EKUZ, o której także należy pamiętać w trakcie planowania podróży. Wnioski należy złożyć w wybranym oddziale NFZ.