Jakie najczęstsze błędy popełniają kredytobiorcy?

Problemy związane ze spłatą kredytu nigdy nie biorą się znikąd i nie pojawiają się nagle. Zazwyczaj są one czymś poprzedzone. Niestety często ich nie zauważamy. Aby jednak zapobiec na ile się da ewentualnym problemom z zadłużeniem musimy pamiętać o kilku istotnych, choć wcale może nam się tak nie wydawać, sprawach.

Jedną z takich rzeczy, o których musimy pamiętać jest rachunek osobisty (sprawdź aktualne oferty banków). Konkretnie chodzi o to, że jeżeli posiadamy płatne konto osobiste, to umowa jaką w związku z tym zawarliśmy z bankiem obliguje nas do tego, aby co miesiąc dokonywać na nie przelewu wynagrodzenia (inaczej pobierana będzie opłata – nawet 30 zł miesięcznie). Jeżeli przestaniemy to robić, a nie zerwaliśmy wcześniej umowy, wówczas może na naszym koncie pojawić się spore zadłużenie. Banki przeważnie informują klientów o tego typu zaległościach, aczkolwiek może się zdarzyć i tak, że dowiemy się o nich dopiero z BIK-u, kiedy okazuje się, że nasza historia nie jest najlepsza.

Innym rodzajem błędu jaki nagminnie popełniamy jest nieczytanie umów, ani w ogóle żadnych dokumentów, które dostajemy do podpisu. Nie mamy więc pojęcia jakie warunki się w nich znajdują. Jak więc mamy się bronić przed niektórymi (zazwyczaj niekorzystnymi dla nas) zapisami skoro wyraziliśmy na nie zgodę. Dlatego też trzeba poświęcić te kilka dodatkowych minut i uważnie przeczytać każdy punkt zawarty w umowie, a w razie gdy mamy wątpliwości musimy je na bieżąco wyjaśniać z doradcą, zanim złożymy swój podpis.

Wiele osób uważa też, że niepłacenie rat, gdy nie mamy na nie pieniędzy i unikanie banku jest sposobem na załatwienie całej sprawy, a przynajmniej tak się właśnie zachowują. Jest to chyba najgorszy pomysł z możliwych. Jeżeli mamy problem z finansami i nie możemy spłacać długu należy to szybko zgłosić w banku, wtedy na pewno znajdzie się jakieś sensowne wyjście z takiej sytuacji. A nie płacenie jest prostą drogą, która prowadzi do wizyty windykatora. Poza tym należy też pamiętać, że kolejne raty kredytu trzeba spłacać terminowo, nie można ich odkładać na późniejszy termin jak w przypadku niektórych rachunków.

Jakby się bardziej nad tym zastanowić, to błędów jakie popełniamy jest naprawdę wiele. Warto jest więc przeanalizować nasze dotychczasowe postępowanie i postarać się je zniwelować.