Lokaty trzymiesięczne – ranking na 06.2018

Od dłuższego czasu oprocentowanie lokat nie gwarantowało wielkiego zysku z odkładanych w ten sposób pieniędzy. W maju br. Inflacja, według danych GUS, wynosiła 1,7%. Najlepsze lokaty kwartalne pozwalają jednak ochronić wolne środki przed rosnącymi cenami. Na 4% w skali roku znaleźć można ciekawą ofertę aż w dwóch bankach. Dla depozytów powyżej 50 tysięcy zł także w dwóch bankach można liczyć na rozsądny zysk rzędu 2,8% rocznie. Niby niewiele, ale lokaty z takim oprocentowaniem nadal są opłacalną metodą bezpiecznego odkładania środków.

Ekonomiści oczekują wzrostu inflacji do 2%, w przeciwieństwie do inwestorów dla których tak wysoki wskaźnik oznaczałby brak opłacalności deponowania jakichkolwiek sum na lokacie. Podawane oprocentowanie lokat jest oprocentowaniem brutto. Co to oznacza? Dla lokaty z oprocentowaniem rzędu 1,7% naliczane są odsetki, a bank w naszym imieniu dodatkowo odprowadzi należny podatek, więc zyskamy jedynie różnicę między wypracowanymi odsetkami, a podatkiem. Przy oprocentowaniu 1,7% rocznie, po odliczeniu 19% podatku zarobimy tylko 1,38%. Dlatego uwzględniając aktualną inflację, aby zarobić trzeba szukać lokaty z oprocentowaniem minimum 2,10% by uchronić nas stratą. To nie takie proste w dobie niskich stóp procentowych. Tylko 9 największych banków w Polsce na marzec przygotowało ofertę lokat z takim oprocentowaniem, dla depozytów do 5000 zł. Bardziej zamożni inwestorzy, chcący odłożyć większe kwoty mogą już takich lokat nie znaleźć. Ma je w ofercie zaledwie 7 banków.

Jakie oferty są dzisiaj najlepsze?

Na czerwiec dla kwoty 5000 zł najwyżej oprocentowane są lokaty Nest Banku i Plus Banku (4%), na nieco mniej (3,5%) mogą liczyć ci zakładający lokaty w IDEA Banku, mBanku czy BGŻOptima, a jeszcze niżej oprocentowane produkty ma BOŚ, Alior czy Eurobank. Wiele z tych ofert dotyczy nowych klientów banków, deponujących środki na okres do 12 miesięcy. Tylko Millenium ma w ofercie lokatę dla obecnych klientów oprocentowane na 2,25%.

A co z większymi kwotami? Najlepsze propozycje ma BOŚ i IDEA BANK (2,8% dla depozytów o wartości 50000 zł), niżej stoi BGŻ Optima i Alior. Oferta kierowana jest dla lokat internetowych, bez potrzeby zakładania konta w danym banku.