Większe szanse na zaciągnięcie kredytu hipotecznego mają małżeństwa, ponieważ bank sumuje dochody obu stron. Wielu singli ma problemy ze zdolnością kredytową (tutaj zbadasz zdolność kredytową online). W takiej sytuacji, można poszukać innych osób, które wspólnie z nami zaciągną kredyt. Najczęściej wybierani są rodzice. Jak zaciągnąć wspólnie z nimi kredyt hipoteczny? I czy rodzice staną się automatycznie współwłaścicielami naszego M sfinansowanego z kredytu hipotecznego?
Czym jest zdolność kredytowa i jak ją poprawić?
Brak zdolności kredytowej może stać się przeszkodą nie do przejścia w procesie zakupu własnego mieszkania za pieniądze pożyczone z banku. Ten słynny termin to ocena banku, czy potencjalnego klienta stać na kredyt hipoteczny (tutaj sprawdzisz aktualne oferty banków) i będzie spłacał raty w terminie. Praktycznie każdy bank stosuje swoje własne kryteria oceny. W uproszczeniu, wyliczenie zdolności kredytowej polega na porównaniu dochodów z wydatkami i wyliczeniu, czy kredytobiorcy pozostaną wolne środki na ratę. Jeżeli banki odrzucają wniosek o kredyt hipoteczny, możemy nieco poprawić naszą zdolność kredytową. Pomocne będzie spłacenie innych kredytów, debetu na karcie czy rat za zakupy. Przy kredycie hipotecznym niestety nie zawsze to pomoże. W takiej sytuacji rozwiązaniem staje się poszukanie „wspólnika”, który zaciągnie z nami kredyt. Warto również wybrać kredyt z ratami równymi, które pozwolą nam zwiększyć zdolność kredytową (raty malejące na początku okresu kredytowania są najwyższe i wymagają posiadania wyższych dochodów).
Kredyt hipoteczny z rodzicami
Do kredytu hipotecznego możemy dopisać rodziców lub rodzeństwo. Niektóre banki umożliwiają także starania o wspólny kredyt osobom, które nie są ze sobą spokrewnione. W praktyce jednak niewiele osób zgodzi się na zaciągnięcie wspólnie z koleżanką lub kolegą 200 czy 300 tysięcy złotych w obawie o to, że to oni mogą zostać obciążeni spłatą rat w nieprzewidzianych sytuacjach losowych. Dochody rodziców mogą poprawić naszą zdolność kredytową – bank przyzna za nie dodatkowe punkty. Warto jedynie pamiętać, że banki stosują ograniczenia, co do wieku. Jeśli nasi rodzice skończyli 50 lat, nie powinniśmy mieć problemu. Sytuacje komplikuje się, gdy są to osoby, które ukończyły 60 lub 70 lat.
Czy rodzice będą współwłaścicielami mieszkania?
Dochody rodziców staną się dodatkowym zabezpieczeniem kredytu. Bank nie traktuje jednak ich jako współwłaścicieli kupionego M. Ich nazwiska nie trafią również do księgi wieczystej.
Jacek Grudniewski
Altberger.pl