Większość przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoją działalność sięga po dodatkowe źródło finansowania i nie ma w tym nic złego. Można zdecydować się na zaciągnięcie kredytu firmowego lub pożyczki bankowej. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi oraz jakie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne?
Każda firma na pewnym etapie rozwoju posiłkuje się gotówką pozyskaną w ramach kredytu czy pożyczki. Niestety niewielu przedsiębiorców może pozwolić sobie na utrzymanie i rozwijanie swojej działalności bez dodatkowego wsparcia finansowego ze strony banku. Decydując się na zaciągnięcie kredytu firmowego, niestety trzeba będzie dopełnić wielu formalności, procedura nie jest taka prosta, jak w przypadku kredytu konsumenckiego. W tym wypadku formalności się mnożą. Mimo, że teoretycznie różnice pomiędzy kredytem a pożyczką istnieją, to w przypadku produktów przeznaczonych dla konsumentów, nie są one w ogóle widoczne. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli chcemy porównać oba produkty, które są przeznaczone dla przedsiębiorców, tutaj różnic jest więcej.
Jaka jest różnica pomiędzy kredytem a pożyczką?
Pożyczki to produkty finansowe, które udzielane są na dowolny cel, w tym wypadku pieniądze możemy przeznaczyć na to, co chcemy bez przedstawiania biznesplanu. W przypadku kredytu firmowego będziemy zobowiązani dokładnie sprecyzować, jak wykorzystamy otrzymane pieniądze, w jaki sposób będą przez nas spożytkowane, a bank to zweryfikuje. Decydując się na kredyt firmowy, powinniśmy widzieć, że możemy otrzymać wyższą kwotę, niż w przypadku pożyczki. Kredyt możemy zaciągnąć wyłącznie za pośrednictwem banku lub SKOK-u, pożyczki mogą nam udzielić również firmy prywatne.
Choć w niektórych sytuacjach pożyczka wydaje się lepszym rozwiązaniem, to trzeba wiedzieć, że nie jest to sposób finansowania przeznaczony dla start up-ów. Taki produkt finansowy jest dostępny wyłącznie dla przedsiębiorstw działających na rynku od 12-24 miesięcy. Na specjalne traktowanie mogą liczyć wyłącznie osoby wykonujące takie zawody jak lekarz, architekt, biegły rewident, tłumacz przysięgły (np. tłumacz przysięgły języka niemieckiego). W tym wypadku o pożyczkę można starać się już po 6 miesiącach działalności. Pożyczek firmowych udzielają między innymi takie banki jak:
– Bank Millennium,
– BGŻ BNP Paribas,
– ING Bank Śląski,
– mBank,
– Nest Bank,
– PKO BP.