Co to jest taksa notarialna i jak ją wyliczyć?

Taksa notarialna jest jednym z najważniejszych kosztów około kredytowych jakie musimy wziąć pod uwagę chcąc nabyć jakąś nieruchomość. Zresztą to nie jest jedyny przypadek, w którym przykładowo umowa powinna mieć formę tak zwanego aktu notarialnego. Takich sytuacji jest znacznie więcej.

Tylko notariusz może sporządzać akty notarialne. Za wykonanie jakiejkolwiek czynności notarialnej pobiera on wynagrodzenie, które nie powinno być wyższe aniżeli taksa przewidziana dla określonej czynności. Krótko mówiąc taksa notarialna określa ile powinniśmy zapłacić notariuszowi. Często są to dość duże stawki, jednak aby mieć pewność czy zostały one dobrze wyliczone powinniśmy to sprawdzić w rozporządzeniu z dnia 28. czerwca 2004 roku. Zostało ono wydane przez ministra sprawiedliwości i określa wszelkie zasady dotyczące stawek taksy notarialnej.

Podstawą do wyliczenia taksy jest to, czego mają dotyczyć czynności wykonywane przez notariusza. Może ona zostać odpowiednio zwiększona, jeżeli takie czynności zostały wykonane poza kancelarią, co dodatkowo jest też uzależnione od pory dnia. Bardzo istotną rzeczą jest to, że do tej stawki musimy także doliczyć odpowiednią wartość podatku VAT. Jeżeli na przykład dotyczy to zakupu mieszkania wówczas poniesiemy też dodatkowe koszty za dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Poza tym będziemy też musieli zapłacić za każdy wypis z aktu bądź też wyciąg.

Warto jest się zapoznać zarówno ze wspomnianym rozporządzeniem, jak i z samymi stawkami. Dzięki temu, będziemy mogli sobie wyliczyć ile tak naprawdę zapłacimy za, na przykład kredyt hipoteczny. Wszystkie koszty związane z kredytem może również przedstawić niezależny doradca finansowy, który dodatkowo przygotuje najlepsze oferty w oparciu indywidualną analizę możliwości finansowych.