Czy oszczędzanie małych kwot ma sens?

Wielu spośród nas sądzi, że oszczędzanie to ekstrawagancja, na którą mogą pozwolić sobie jedynie bogaci. Prawdą jest jednak, że oszczędności może mieć każdy. Odkładanie zależy bowiem od systematyczności i odpowiedniego gospodarowania gotówką, a nie jedynie od wysokości comiesięcznych zarobków.

W badaniach przeprowadzonych w 2014 roku przez TNS Polska, pojawił się sondaż na temat oszczędności Polaków. Okazało się, że tylko 2 procent przebadanej grupy stanowią osoby, które okładają pieniądze regularnie. Aż 32 procent Polaków pieniądze odkładało jedynie sporadycznie. 60 procent osób wskazało, że odkładałoby oszczędności, gdy więcej zarabiali. Niskie zarobki nie powinny jednak stać się wygodną wymówką, która zwolni nas z oszczędzania, ponieważ bezpieczeństwo finansowe pozwolą nam budować nawet niewielkie sumy, które będziemy regularnie odkładać.

Uporządkuj wydatki

Niewielkie kwoty pozwoli nam wygospodarować uporządkowanie wszystkich domowych wydatków. Warto przez miesiąc skrupulatnie notować każdy zakup i opłacony rachunek. Najlepiej wszystkie wydatki podzielić w rubrykach na zakupy spożywcze, stałe opłaty, wydatki odzieżowe itp. To pozwoli nam określić, na co tak naprawdę wydajemy pieniądze. Na podstawie analizy naszych zapisów, będziemy mogli ustalić, jak oszczędzać bez wyrzeczeń.

Liczy się systematyczność

Skrupulatne odkładanie drobnych kwot może dać większe oszczędności niż odkładanie większych sum, ale jedynie od czasu do czasu. Dlatego warto ustalić kwotę, którą uda się nam odkładać i co miesiąc trzymać się wyznaczonego planu. Ważna jest także motywacja – oszczędzania nic tak nie „osładza”, jak myśl, że za odłożone pieniądze będziemy mogli kupić nowszy samochód, zafundować rodzinie wczasy czy spełnić inne marzenie.

Dobierz produkty oszczędnościowe

Drobnych sum wcale nie musimy odkładać w przysłowiowej skarbonce. Warto poszukać atrakcyjnego produktu oszczędnościowego w banku. Taki sposób odkładania pieniędzy będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale i korzystniejszy. Na początek możemy założyć konto oszczędnościowe (tutaj sprawdzisz najlepsze oferty banków). Gdy wiemy, że odłożone sumy będziemy mogli na jakiś czas zamrozić, warto założyć lokatę.

Sprawdź także:
Najlepsze konta osobiste 2018
Lokaty bankowe online 2018
Karty kredytowe porównanie 2022