Zakup mieszkania od dewelopera

Podejmując decyzje o zakupie mieszkania w pierwszej kolejności decydujemy się zazwyczaj na wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym. Rynek pierwotny to rynek nieruchomości nowych czyli najczęściej budowanych przez dewelopera. Zakup mieszkania ma swoje plusy, ale również minusy w porównaniu z mieszkaniami kupowanymi na rynku wtórnym. Wybierając rynek wtórny mamy zdecydowanie większy wybór jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości w dużym mieście, ponieważ znaczna większość deweloperów buduje w dużych miastach lub miejscowościach ościennych ze względu na możliwość uzyskania zdecydowanie większych zysków ze sprzedaży mieszkań.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym musimy podjąć decyzję o lokalizacji w jakiej chcielibyśmy zamieszkać. Niestety tutaj pojawia się największa wada mieszkań od dewelopera. Większość z nich jeżeli zależy nam na realnej cenie budowana jest na obrzeżach miast względnie w dobrych ale nie mających wiele wspólnego z centrum miasta lokalizacjach. Możemy oczywiście znaleźć oferty deweloperów budujących w centrach miast, jednak takie nieruchomości bardzo często są przez wielu klientów omijane właśnie ze względu na cenę, co oczywiście nie oznacza braku możliwości znalezienie okazji szczególnie na początku inwestycji kiedy mamy jeszcze do czynienia z tak zwaną dziurą w ziemi oraz na koniec inwestycji kiedy deweloper robi promocję ostatnich mieszkań chcąc jak najszybciej zakończyć inwestycję i skupić się na nowej nieruchomości.

Po znalezieniu odpowiedniej inwestycji deweloperskiej i wybraniu interesującego nas mieszkania powinniśmy przystąpić do negocjacji cenowych. Wiele osób pomija ten krok mając pewne opory przed targowaniem się, przez co niestety często tracą szansę na oszczędzenie niemałej kwoty. Czasami można uzyskać podczas negocjacji z deweloperem nawet 10% rabatu lub otrzymać od dewelopera jako gratis miejsce postojowe lub komórkę lokatorską. Warto zaproponować swoją cenę zanim obejrzymy mieszkanie, ponieważ o ile mieszkanie bardzo nam się spodoba możemy mieć opory przed negocjowaniem z obawy przed utratą możliwości zakupu tego mieszkania.

W kolejnym kroku jeśli już wybraliśmy mieszkanie i ustaliliśmy jego cenę musimy podpisać umowę rezerwacyjną lub od razu umowę deweloperską. Przy rezerwowaniu mieszkania deweloper często wymaga wpłacenie zaliczki w wysokości odpowiadającej 5-10% wartości mieszkania. Często kwota ta wynosi na przykład 5 tys. zł bez względu na wartość mieszkania. Umowa taka zabezpiecza sprzedającego przed osobami które bez konsekwencji będą rezerwowały mieszkania utrudniając tym samym działalność sprzedażową dewelopera który w tym czasie mógłby znaleźć zdecydowanego klienta na dane mieszkanie.

Z podpisaną umową możemy wybrać się do banku, jeśli zakup chcemy sfinansować kredytem hipotecznym (skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora). Warto pójść do doradcy finansowego (nasza baza doradców finansowych) który porówna i pomoże nam wybrać najlepszą ofertę banku spełniająca nasze wszystkie oczekiwania. Oczywiście starając się o kredyt hipoteczny musimy przejść przez często bardzo długą procedurę i dostarczyć mnóstwo dokumentów. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej w banku możemy sfinalizować transakcję, a bank będzie mógł przelać środki z kredytu na rachunek dewelopera.

Warto pamiętać przed odbiorem nieruchomości od dewelopera, aby sprawdzić wszystkie aspekty techniczne mieszkania, ponieważ protokół zdawczo-odbiorczy będzie stwierdzał akceptację stanu mieszkania i możemy mieć problem z reklamacją usterek wykrytych po przekazaniu nieruchomości.

W przypadku mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym w odróżnieniu od mieszkań na rynku wtórnym musimy również zadbać o założenie Księgi Wieczystej do której będzie mógł wpisać się bank dzięki czemu również nasza rata zmaleje, ponieważ banki stosują podwyższone oprocentowanie kredytu hipotecznego do czasu uzyskania wpisu do Księgi Wieczystej.