Jednym z produktów bankowych z jakich korzystają klienci są karty charge (obciążeniowe). Nie są aż tak popularne jak karty kredytowe, a każdy kto chce szybko i łatwo mieć dostęp do dodatkowych środków powinien korzystać z tych kart właśnie. To idealne rozwiązanie dla firm, gdy chcą kontrolować wydatki pracowników i rozliczać ich z kosztów przez nich ponoszonych, np. w trakcie wyjazdów służbowych.
Jak działa karta charge?
Zarówno w przypadku karty kredytowej jak i przy karcie charge bank udostępnia klientom limit kredytowy. Można z niego korzystać w dowolnej chwili, także do operacji gotówkowych (wypłata z bankomatu itp.). Wykorzystywane są tu środki banku, nie nasze zgromadzone na koncie. Klient musi pieniądze zwrócić w wyznaczonym czasie. Właśnie tu jest różnica między kartami – w przypadku kart kredytowych możliwa jest spłata w okresie rozliczeniowym kwoty minimalnej, nie całości długu. Karty obciążeniowe trzeba zwrócić całości w kolejnym okresie rozliczeniowym. Niektóre banki mogą odroczyć termin spłaty o kolejne dni.
Kolejna różnica między kartami o których mówimy polega na tym, że karta kredytowa nie jest powiązana z rachunkiem. To klient musi dbać o spłatę w terminie, by nie zostały naliczone dodatkowe odsetki. Karta obciążeniowa jest powiązana z rachunkiem osobistym, z którego automatycznie spłacane jest jej zadłużenie. Wystarczy jedynie dbać o to, by na koncie na koniec okresu rozliczeniowego (zwykle raz w miesiącu) były środki.
Jeśli zależy nam na łatwej obsłudze zobowiązań i możliwości kontrolowania wydatków np. pracowników korzystających na wyjazdach z kart służbowych warto przemyśleć utworzenie karty obciążeniowej do rachunku. Zwykle koszty z tym związane są bardzo niskie, mogą tez wcale nie występować. Warto podpytać w banku o te funkcjonalność – bardzo wiele ma takie produkty w ofercie. Karta obciążeniowa, w odróżnieniu od kredytowej rzadko generuje koszty związane z niespłaceniem długu na czas. Zwykle informacje o zbliżającym się terminie spłaty wraz z wysokością wykorzystanego limitu przychodzą do klient a tyle wcześnie, że jest w stanie zapewnić na rachunku odpowiednia ilość środków finansowych.