Dom pasywny i dom energooszczędny bardzo często traktuje się jako terminy bliskoznaczne, choć w rzeczywistości te dwa rodzaje budynków wyraźnie się od siebie różnią. Łączy je co prawda wspólna koncepcja, która ma na celu minimalizację strat ciepła, jednak dom pasywny jest w tym przypadku rozwiązaniem bardziej oszczędnym – podczas gdy do ogrzania domu energooszczędnego będziemy potrzebować ok. 40 kWh/(mkw./rok), dom pasywny ogrzejemy zaledwie przy pomocy 15 kWh/(mkw./rok).
Dom pasywny możemy zatem zaliczyć do kategorii budynków skrajnie energooszczędnych, które buduje się w celu pasywnego (biernego) pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych np. baterii fotowoltaicznych. Energia uzyskana tą drogą pozwala na pełną obsługę systemu wentylacji czy pompy cieplnej. Budownictwo tego typu to zatem niskie koszty utrzymania domu i dodatni bilans energetyczny uzależniony jedynie od zmian cen energii oferowanych przez poszczególnych dostawców.
Domy pasywne wyróżniają się charakterystycznym wyglądem opartym na prostej i zwartej bryle – nie znajdziemy tam kolumn, łuków czy innego typu załamań w planie. Domy pasywne idealnie wpisują się w nowoczesne trendy budynków o minimalistycznym i ascetycznym kształcie (sprawdź domy na sprzedaż w Częstochowie). W odróżnieniu od budownictwa tradycyjnego posiadają zazwyczaj jedną lub dwie kondygnacje bez piwnic.
W domach pasywnych stosuje się warstwę izolacyjną, która gwarantuje utrzymanie stałej i optymalnej temperatury. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, skuteczniejsza ochrona przed hałasem, a także lepsza akustyka wnętrz. Charakterystyczne dla domu pasywnego są także duże okna, które pozwalają na optymalne nasłonecznienie pomieszczeń.
Decydując się na budowę domu pasywnego wpływamy korzystnie na otaczające nas środowisko poprzez zmniejszenie emisji substancji zanieczyszczających. Odnawialne źródła energii pozwalają na rezygnację z ocieplania domu tradycyjnym węglem zanieczyszczającym powietrze, którym oddychamy. Budowa domu pasywnego poprawi zatem jakość naszego życia i pozwoli chronić zdrowie naszej rodziny.
Jacek Grudniewski
Altberger.pl