Bezpieczne sposoby inwestowania pieniędzy

Pośród chaosu informacyjnego związanego z rynkami kapitałowymi bardzo trudno jest dokonywać racjonalne, bezpieczne inwestycje. Niestety ze względu na sytuację gospodarczą nie zawsze kupowanie akcji musi okazać się korzystne a rynek Forex dla wielu osób jest przedsięwzięciem ryzykownym. Jak więc szukać i które inwestycje wybrać tak, byśmy mieli gwarancję wysokich stóp zwrotu a jednocześnie by nasze pieniądze były jak najbardziej bezpieczne? Sposobów jest kilka, i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie. Wystarczy przeanalizować możliwości zysku/straty, poziom ryzyka i płynność tych najbardziej bezpiecznych rozwiązań. Poniżej przedstawiono więc najważniejsze sposoby bezpiecznego inwestowania pieniędzy, przy czym z oczywistych względów pominięto gotówkę – nie przynosi ona jej posiadaczowi żadnych odsetek podczas leżakowania w przysłowiowej skarpecie.

Lokaty bankowe

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów oszczędzania pieniędzy – bo raczej nie inwestowania – jest ich odkładanie na rachunkach a vista i lokatach bankowych. Jest to szczególnie popularna forma pomnażania pieniędzy w naszym kraju – Polacy mają w bankach blisko 500 miliardów złotych oszczędności. Pomimo tego, że banki nie oferują wysokich stóp zwrotu to jednak niemalże pewni otrzymania swoich pieniędzy z powrotem. Przeciętna rentowność lokaty bankowej to nie więcej niż 5-6% w skali roku, co po opodatkowaniu daje 1 lub maksymalnie 2% w skali roku po uwzględnieniu inflacji (sprawdź najlepsze lokaty bankowe). Tego typu produkty są najlepszym rozwiązaniem dla osób posiadających dużą ilość gotówki przez krótki czas lub chcących mieć do niej w miarę szybki dostęp. Mimo że przy zerwaniu lokaty bardzo często tracimy wszystkie odsetki to jednak dla wielu osób jest to odpowiedni produkt finansowy. Szczególnie polecany emerytom. Ale każdy z nas przynajmniej część swojego portfela inwestycyjnego powinien umieścić właśnie na lokacie.

Lokaty strukturyzowane

Dla osób które cenią sobie stuprocentową gwarancję kapitału, ale które jednocześnie mają w sobie niewielką żyłkę hazardzisty właściwym rozwiązaniem mogą okazać się lokaty strukturyzowane. Są one produktem który łączy zwykłe lokaty bankowe z gwarancją kapitału i ewentualnie niewielkim zyskiem wraz z częścią ryzykowną. W tej z kolei pieniądze przeznaczane są na inwestowanie w określone instrumenty finansowe od których zależy potencjalna rentowność naszej inwestycji. W obecnych warunkach rynkowych jedynie co trzecia lokata strukturyzowana pozwala w naszym kraju na osiągnięcie stopy zwrotu wyższej niż zwykłe produkty bankowe. Jednak jeśli nam się poszczęści to możemy liczyć nawet na kilkunastoprocentową stopę zwrotu w ciągu roku. Warunkiem jest jednak odpowiedni wybór inwestycji o którą oparta jest lokata strukturyzowana.

Obligacje Skarbu Państwa

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy jest zakup obligacji wyemitowanych przez Skarb Państwa. Pieniądze te przeznaczane są na bieżące wydatki budżetowe ale dzięki temu, że zabezpieczone są na całym majątku naszego państwa to uważane są za najbezpieczniejsze. Oczywiście obligacje państwowe nie mają stuprocentowej gwarancji odzyskania przez nas pieniędzy – czego przykładem są chociażby problemy osób i instytucji których zainteresowały obligacje emitowane przez Grecję. Polska jest jednak jednym z najbezpieczniejszych finansowo państw w Unii Europejskiej dzięki czemu bezpiecznie możemy przeznaczyć pieniądze na ten sposób oszczędzania. Oprocentowanie nie będzie jednak wysokie – zazwyczaj jest porównywalne do tego które oferują banki na zwykłych lokatach.

Nieruchomości

Tradycyjnym sposobem bezpiecznego pomnażania gotówki są oczywiście nieruchomości. Już setki lat temu wiadomo było, że ludzi na ziemi przybywa a powierzchni lądów niekoniecznie. Dodatkowo w przeciwieństwie chociażby do złota czy innych metali szlachetnych nieruchomości są w stanie zapewnić dodatkowe dochody – czy to w postaci renty z dzierżawy czy z bezpośredniej uprawy. Współcześnie coraz popularniejsze staje się również inwestowanie w nieruchomości pod wynajem (taką ofertę posiada Noble Bank) – zarówno te komercyjne jak i wynajmowane studentom czy młodym parom. Rentowność wynosi od kilku do kilkunastu procent – rzadko osiągając jednak ten górny wynik. Jednak ze względu na wartość, dodatkowy czynsz i potencjał wzrostu cen nieruchomości w przyszłości są one wykorzystywane przez wielu inwestorów jako metoda na dywersyfikację bezpiecznych sposobów oszczędzania pieniędzy.

Podsumowanie

Niezależnie od tego w jakiej sytuacji gospodarczej znajduje się nasz kraj to coraz większa grupa osób decyduje się na rezygnację z produktów inwestycyjnych o wysokim ryzyku. Widać to chociażby po spadających obrotach na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Bezpieczne inwestowanie pieniędzy staje się coraz powszechniejsze mimo tego, że bogacimy się szybciej niż inne państwa w Europie. Wybór jednej metody oszczędzania pieniędzy w bezpieczny sposób nie jest łatwy, dlatego polecanym rozwiązaniem jest kombinacja kilku z nich. Dobrze jest więc posiadać zarówno nieruchomości jak i bardziej płynne instrumenty finansowe takie jak lokaty.

Sprawdź także:
Najlepsze konta osobiste 2018
Lokaty bankowe online 2018
Karty kredytowe porównanie 2022