3 zasady bezpiecznej obsługi konta internetowego

Obecnie z bankowości elektronicznej korzysta większość z nas, to bardzo wygodne rozwiązanie, aczkolwiek wraz z nowymi możliwościami, powstają zagrożenia, które trzeba mieć na uwadze. Coraz częściej odnotowuje się kradzieże danych osobowych oraz kodów dostępu, dzięki którym złodzieje mogą wyczyścić nasze konto bankowe z pieniędzy. Aby móc uchronić się przed tego typu sytuacjami, warto znać zasady bezpiecznej obsługi konta internetowego (najlepsze konta znajdziesz tutaj). Poniżej znajdziecie praktyczne porady na temat tego, jak chronić swoje konto przed włamaniem.

Phishing

Phishing to jedna z najskuteczniejszych metod okradania internetowych kont bankowych. Tego typu działania polegają na nielegalnym pozyskiwaniu haseł użytkowników bankowości elektronicznej w celu kradzieży środków zgromadzonych na rachunku. Phishing to atak hakerski, który najczęściej opiera się na rozsyłaniu e-maili z linkiem do spreparowanych stron bankowości elektronicznej. W wiadomości zazwyczaj zamieszczona jest informacja z prośbą o potwierdzenie swojej tożsamości poprzez zalogowanie się na konto. Jeżeli przestępcom uda się nakłonić ofiarę do zalogowania się za pośrednictwem podanego linku, wówczas zyskują dostęp do rachunku. Pamiętajmy, aby nigdy nie korzystać z linków przesłanych mailowo, najlepiej w ogóle ich nie otwierać.

Wirusy w załącznikach

Innym równie popularnym sposobem wykradania haseł do kont bankowych są wirusy wysyłane w załącznikach. Jeżeli otrzymamy na adres e-mailowy podejrzaną wiadomość, nie warto jej otwierać. Tego typu wirusy mają za zadanie podsłuchiwać to, co wystukujemy na klawiaturze komputera. W ten sposób złodzieje mogą wykraść hasło i uzyskać dostęp do naszego konta. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z programów antywirusowych, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo systemu operacyjnego.

Podmienianie numerów kont bankowych

Jeżeli nasz komputer nie będzie odpowiednio zabezpieczony, może zostać szybko zainfekowany wirusy. Niektóre nie wykradają haseł do bankowości internetowej, ale podczas dokonywania transakcji, podmieniają numery kont, na które chcemy przelać pieniądze. To dlatego wykonując przelew warto dwa razy upewnić się, czy wysyłamy pieniądze na odpowiedni numer konta.

Oszustwa internetowe niestety zdarzają się coraz częściej, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zachować ostrożność, aby móc uchronić się przed nadużyciami. Chociaż bankowość elektroniczna to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie bez dobrych zabezpieczeń, nasze oszczędności mogą wpaść w niepowołane ręce. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zwiększyć bezpieczeństwo.