Lokaty bankowe – kiedy wystarczy jedna lokata w banku, a kiedy warto założyć ich kilka?

Polacy zwykle trzymają większe kwoty pieniędzy na lokatach bankowych, czy to związanych z użytkowanym kontem rozliczeniowo-oszczędnościowym, czy też ulokowanych w bankach, które akurat oferują najkorzystniejsze lokaty. Warto zastanowić się, czy swoje oszczędności lepiej trzymać wszystkie na jednej lokacie, czy też rozdzielić je pomiędzy kilka pomniejszych.

Dostęp do środków w razie potrzeby

Można wpłacić część oszczędności na lokatę, która pozwala na podjęcie pieniędzy przed terminem bez utraty zysku. Niektóre propozycje banków pozwalają na wcześniejsze zerwanie lokaty i uzyskanie odsetek niższych, niż w przypadku doprowadzenia jej do końca. Z kolei inne lokaty bankowe naliczają zmienne oprocentowanie, w zależności od tego, jak długo przechowywano na nich środki.

Można również założyć sobie konto oszczędnościowe, które wprawdzie znacznie słabiej oprocentuje pieniądze, ale za to można będzie je podjąć w każdej chwili bez ponoszenia strat. Ostatnie wyjście to założenie sobie lokaty krótkoterminowej, na której będzie część funduszy przeznaczona na czarną godzinę. Resztę środków można wtedy ulokować na dobrze oprocentowanej lokacie długoterminowej bez obaw o wcześniejsze jej zrywanie.

Przechowywanie walut zagranicznych

Osoba, która często podróżuje za granicę, regularnie korzysta z obcych walut. Częste wymiany gotówki potrafią wyraźnie uszczuplić majątek, z uwagi na sporą prowizję pobieraną w kantorach. Najczęściej na obczyźnie płaci się kartą kredytową, która powiązana jest z kontem walutowym.

W okresie pobytu w Polsce, gdy nie wydaje się dolarów czy euro, można wrzucić je z konta walutowego na krótką lokatę, aby cieszyć się dodatkowym zyskiem. Należy jednak pamiętać, że lokaty bankowe w obcych walutach są bardzo nisko oprocentowane. Poza tym, trzeba tak dobrać czas trwania lokaty walutowej, żeby pieniądze były dostępne na następny wyjazd za granicę.

Zabezpieczenie oszczędności przed upadkiem banku

W przypadku bankructwa banku w Polsce, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci jego klientom utracone środki do wysokości odpowiadającej 100 tys. Euro. Jeśli więc ktoś posiada znaczne oszczędności, warto rozłożyć je pomiędzy różne banki, tak aby całość podlegała ochronie.

Należy pamiętać, że do kwoty gwarantowanej przez BFG liczą się łącznie wszystkie środki w danym banku, a więc suma pieniędzy na kontach, lokatach, oraz rachunkach oszczędnościowych. Ponieważ cena euro wciąż się zmienia, najlepiej pozostawić sobie spory margines bezpieczeństwa.

Z drugiej strony, lokaty bankowe zakładane na wysokie kwoty pozwalają inwestorom na negocjowanie wyższego oprocentowana z danym bankiem, oraz wiążą się niekiedy z przywilejami dla klientów VIP. Trzeba się więc zastanowić, czy warto zaryzykować dla nieco większego zysku, czy jednak lepiej zdecydować się na mniejsze lokaty bankowe zakładane w różnych instytucjach finansowych i chronione przez BFG.

Zwykle całe oszczędności trzyma się na jednej lokacie powiązanej z ROR, z uwagi na wygodę takiego rozwiązania. Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach warto rozważyć założenie lokaty krótkoterminowej lub walutowej, oraz rozłożenie kapitału pomiędzy różne banki.